


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.8 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 90 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 90 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 201
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30499
Ext.Price$0.30499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30499 | $0.30499 |
| 10 | $0.27421 | $2.74210 |
| 50 | $0.24653 | $12.32650 |
| 100 | $0.21765 | $21.76500 |
| 500 | $0.19216 | $96.08000 |
| 1000 | $0.18498 | $184.98000 |
| 3000 | $0.17806 | $534.18000 |
| 5000 | $0.17140 | $857.00000 |
